|
Our Media/Results from Akron Zips Invitational
Our Results
2014 Results - Akron Zips InvitationalPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Feb 21st 2014, 5:23pm
Website:Click here Results by: Finish Timing Licensed to FinishTiming - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 2/21/2014 09:36 PM
Zips Invitational - 2/21/2014
Timing/Results by www.FinishTiming.com
Stile Field House, University of Akron
Results
Women 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Grambling, Nina SO Youngstown S 7.58 1
2 Jarrett, Ciara SR Youngstown S 7.70 1
3 Johnson, Daniella FR Akron 7.73 1 7.721
4 White, Malayah SO Buffalo 7.73 1 7.726
5 Sullivan, Lauren FR Buffalo 7.80 1 7.796
6 Martin-Sacristan, Ana FR Akron 7.80 2 7.800
7 Washington, Alexis SR Youngstown S x7.88 1
8 Weldon, Courtney SO Akron x8.06 2
9 Spotleson., Sage FR Youngstown S x8.26 2
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Jarrett, Ciara SR Youngstown S 24.68 1
2 Green, Daziah FR Akron 24.78 1
3 Grambling, Nina SO Youngstown S 24.83 1
4 Washington, Alexis SR Youngstown S x25.45 1
5 Bell, Samia FR Akron 25.62 2
6 Christian, Rachel JR Akron x25.78 1
7 Weldon, Courtney SO Akron x26.26 2
8 Gunther, Megan FR Youngstown S x27.06 2
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Garland, Desiree FR Akron 56.54 1
2 Shiley, Jen SO Youngstown S 56.95 1
3 Vanwright, Alteeka SR Youngstown S 58.00 1
4 Flores, Sara FR Buffalo 58.28 1
5 Mason, Mycah SO Akron 59.21 2
6 Knaster, Jade FR Buffalo 1:00.67 2
7 Thomson, Tori FR Youngstown S x1:01.41 2
Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Omorogbe, Uwa JR Buffalo 2:14.35
2 Cooper, Alexis SR Youngstown S 2:17.38
3 Snipes, Tara FR Akron 2:20.17
4 Blair, Alexandra FR Akron 2:20.64
5 Shay, Brittany SO Robert Morri 2:23.47
6 Mooney, Kiera FR Robert Morri 2:24.26
7 Choma, Amanda FR Robert Morri x2:26.18
8 Monte, Megan FR Youngstown S 2:33.43
9 Smith, Ashley JR Youngstown S x2:38.01
Women 1 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Whitlow, Kayla JR Akron 5:01.00
2 Oubida, Fabiola FR Buffalo 5:07.25
3 Foisy, Michaela FR Akron 5:10.19
4 Ciarniello, Monica JR Youngstown S 5:12.70
5 Blair, Alexandra FR Akron x5:17.97
6 Papp, Marisa FR Akron x5:20.61
7 Russell, Maggie SO Buffalo 5:28.87
8 Kupniewski, Sarah FR Akron x5:30.82
9 Klim, Melissa FR Youngstown S 5:32.28
10 Monte, Megan FR Youngstown S x5:36.47
11 Rogenski, Elizabeth FR Youngstown S x5:37.98
12 Stockmaster, Brittany JR Youngstown S x5:44.54
13 Smith, Ashley JR Youngstown S x5:50.04
-- Snipes, Tara FR Akron DNF
-- Willis, Morgan SO Akron DNF
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wheeler, Melinda FR Buffalo 10:15.13
2 Swartwood, Hilary SR Buffalo 10:15.71
3 Clarkin, Christina JR Buffalo x10:17.29
4 Leo, Gabrielle JR Buffalo x10:22.02
5 Hopkins, Meagan FR Buffalo x10:22.86
6 Roth, Jillian SO Akron 10:30.49
7 Wessel, Meaghan SO Buffalo x10:35.54
8 Klim, Melissa FR Youngstown S 11:21.12
9 Stockmaster, Brittany JR Youngstown S 11:36.74
10 Zielinski, Alley JR Robert Morri 11:40.10
11 Erb, Kacie FR Robert Morri 11:44.34
12 Shea, Abbie FR Akron 11:50.95
Women 60 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Roloff, Annika SO Akron 8.72 1
2 Lyttle, Christine FR Buffalo 8.85 1
3 Allen, Alexandra SO Akron 8.97 1
4 Bush, Sabrina SO Buffalo 9.09 2
5 Gunther, Megan FR Youngstown S 9.27 1
6 Homan, Kendall SR Youngstown S 9.34 2
7 Spotleson., Sage FR Youngstown S x9.36 2
8 Gordon, Michalla FR Akron x9.52 2
9 Borini, Isabella FR Buffalo x9.73 2
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Youngstown St. 'A' 3:56.14
1) Shiley, Jen SO 2) Vanwright, Alteeka SR
3) Cooper, Alexis SR 4) Thomson, Tori FR
2 Akron 'A' 3:58.66
1) Bell, Samia FR 2) Green, Daziah FR
3) Mason, Mycah SO 4) Willis, Skyler JR
Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Willis, Skyler JR Akron 1.58m 5-02.25
1.53 1.58 1.63
O O XXX
2 Gordon, Michalla FR Akron 1.43m 4-08.25
1.38 1.43 1.48
O XO XXX
-- Borini, Isabella FR Buffalo NH
1.48
XXX
Women Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Roloff, Annika SO Akron 4.17m 13-08.25
4.04 4.17 4.30
XO O XXX
2 Beaumont-Courteau, Arian SR Akron 3.89m 12-09.00
3.74 3.89 4.04
O O XXX
2 Van Dusen, Jenna JR Buffalo 3.89m 12-09.00
3.74 3.89 4.04
O O XXX
4 Lucas, Claire JR Akron x3.89m 12-09.00
3.74 3.89 4.04
XO O XXX
5 Szabo, Rebecca FR Akron x3.89m 12-09.00
3.44 3.59 3.74 3.89 4.04
O O XXO O XXX
6 Waibel, Nicole FR Youngstown S 3.89m 12-09.00
3.29 3.44 3.59 3.74 3.89 4.04
XO O XO XO O XXX
7 Hasse, Caroline SO Akron x3.89m 12-09.00
3.74 3.89 4.04
O XO XXX
8 Thill, Jenn FR Buffalo 3.74m 12-03.25
3.74 3.89
O XXX
8 Loy, Olivia SO Robert Morri 3.74m 12-03.25
3.44 3.59 3.74 3.89
O O O XXX
8 Ledford, Bethany JR Robert Morri 3.74m 12-03.25
3.44 3.59 3.74 3.89
O O O XXX
11 Truppo, Kelly JR Buffalo x3.74m 12-03.25
3.74 3.89 4.04
XXO P XXX
12 Ropp, Hanna JR Youngstown S 3.44m 11-03.50
3.09 3.29 3.44 3.59
O O O XXX
13 Ligore, Karlie JR Youngstown S x3.44m 11-03.50
3.09 3.29 3.44 3.59
O XO XXO XXX
-- Selden, Evyn SO Robert Morri NH
3.09
XXX
-- Maurerman, Sarina FR Youngstown S NH
3.09
XXX
-- Bates, Taylor SO Buffalo NH
3.59
XXX
Women Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Martin-Sacristan, Ana FR Akron 5.80m 19-00.50
5.72m 5.73m 5.80m FOUL 5.77m FOUL
2 Wikar, Magda Unattached 5.57m 18-03.25
FOUL FOUL 5.42m 5.39m FOUL 5.57m
3 Johnson, Daniella FR Akron x5.46m 17-11.00
5.44m 5.37m 5.43m 5.46m 5.39m FOUL
3 Pinheiro, Amanda SO Akron 5.46m 17-11.00
5.14m FOUL 5.40m 5.37m 5.46m FOUL
5 Gaudyn, Weronika FR Akron x5.43m 17-09.75
5.41m 5.26m 5.43m PASS PASS PASS
6 Szabo, Rebecca FR Akron x5.30m 17-04.75
5.25m 5.23m 5.30m FOUL 5.29m PASS
7 Forbes, Tyra FR Buffalo 5.29m 17-04.25
4.78m 5.00m 5.20m 5.02m 5.29m 5.06m
8 Wyatt, Chartice JR Robert Morri 5.28m 17-04.00
5.28m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Homan, Kendall SR Youngstown S 5.28m 17-04.00
5.06m 5.05m FOUL 5.22m 5.28m FOUL
10 Roloff, Annika SO Akron x5.23m 17-02.00
5.23m
11 Scanlon, Maria SO Robert Morri 4.96m 16-03.25
4.92m 4.96m 4.50m
12 Lewis, Tanel FR Robert Morri x4.85m 15-11.00
4.62m 4.56m 4.85m
Women Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Weaver, Iyisha JR Akron 11.60m 38-00.75
11.25m 11.44m FOUL FOUL 11.23m 11.60m
2 Forbes, Tyra FR Buffalo 11.13m 36-06.25
FOUL 10.64m 10.89m 11.00m 10.83m 11.13m
3 Pinheiro, Amanda SO Akron 10.93m 35-10.50
10.61m 10.90m 10.91m 10.79m 10.93m PASS
4 Homan, Kendall SR Youngstown S 10.84m 35-06.75
10.40m 10.84m PASS PASS PASS PASS
5 Wyatt, Chartice JR Robert Morri 10.42m 34-02.25
10.17m FOUL 10.17m 10.15m 10.42m 10.10m
-- Lewis, Tanel FR Robert Morri FOUL
FOUL FOUL FOUL PASS PASS PASS
Women Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Cooks, Alexis SO Akron 15.60m 51-02.25
FOUL FOUL 14.03m 14.87m 15.60m FOUL
2 Dornisch, Megan SO Akron 13.80m 45-03.50
FOUL 13.65m 13.20m 11.55m FOUL 13.80m
3 Guyett, Jessica SO Robert Morri 13.13m 43-01.00
12.78m 13.13m FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Kotula, Rachael SR Robert Morri 13.07m 42-10.75
13.04m FOUL 12.57m FOUL 12.38m 13.07m
5 Ray, Aubree JR Robert Morri x12.87m 42-02.75
12.29m FOUL FOUL 12.87m FOUL FOUL
6 Trybend, Ciera FR Youngstown S 12.22m 40-01.25
10.86m 11.32m FOUL 11.67m 12.22m FOUL
Women Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Funk, Brittany JR Akron 21.20m 69-06.75
20.66m 19.51m FOUL 20.83m 21.20m FOUL
2 Cooks, Alexis SO Akron 19.58m 64-03.00
19.58m 18.53m 19.15m FOUL 18.83m 19.36m
3 Suciu, Emily JR Akron x16.92m 55-06.25
16.70m FOUL 16.92m FOUL FOUL 16.10m
4 Dornisch, Megan SO Akron x16.89m 55-05.00
16.35m 16.65m 16.89m FOUL 16.06m 15.58m
5 Kotula, Rachael SR Robert Morri 14.11m 46-03.50
14.11m FOUL FOUL 13.58m FOUL 13.64m
6 Black, Samantha FR Robert Morri 13.41m 44-00.00
FOUL 13.41m FOUL 13.03m FOUL 12.44m
7 Wesner, Megan JR Youngstown S 13.22m 43-04.50
FOUL FOUL 12.42m FOUL 13.22m FOUL
Men 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cheek, Bryce SO Akron 6.84 1
2 Ruby, Julius SO Akron 6.89 1
3 Yohman, Keith FR Akron x7.04 2 7.033
3 Embry, Marcellus FR Youngstown S 7.04 1 7.033
5 Gattison, Dalyn FR Youngstown S 7.13 2
6 Lever, Joshua FR Youngstown S x7.15 1
7 Breiding, Thomas FR Akron x7.39 2
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Embry, Marcellus FR Youngstown S 21.97 2
2 Baldwin, Miles FR Akron 21.99 1
3 Owens, Nick JR Akron 22.20 1
4 Roy, R. Abraham SR Robert Morri 22.40 2
5 Williamson, DJ JR Akron x22.47 1
6 Gattison, Dalyn FR Youngstown S 22.70 2
7 Lever, Joshua FR Youngstown S x22.74 2
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Gray, Brent FR Akron 48.13 1
2 Hall, Robin FR Youngstown S 48.25 1
3 Owens, Nick JR Akron 48.34 1
4 Weems, Sean JR Akron x48.50 1
5 Letlow, Dewaylan FR Akron x49.04 1
6 Gali, Joshua FR Buffalo 49.36 2
7 Helms, John FR Youngstown S 49.39 2
8 Scheving, Tyler SO Buffalo 49.64 2
9 Cummiskey, Brian SO Buffalo x50.22 3
10 Mask, Treyvon FR Buffalo x50.28 2
11 Williamson, Marquis SO Youngstown S x50.40 2
12 McCarty, Corey FR Buffalo x50.48 2
13 Fils-Aime, Frederic FR Buffalo x50.56 3
14 Garcia, Jacques SO Buffalo x51.10 3
15 Reinhardt, Ben FR Buffalo x51.16 3
Men 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hiltner, Jake SR Akron 1:49.64
2 Crimmins, Brian SO Buffalo 1:50.71
3 Genovesi, Gabriel SR Akron 1:52.33
4 Peinkofer, Alec FR Buffalo 1:52.72
5 Murphy, Clayton FR Akron x1:54.67
6 Hutnyan, John SO Youngstown S 1:56.49
7 Thompson, Freddie SR Robert Morri 1:59.47
8 Killian, Matthew SO Buffalo x2:02.82
-- Poholski, Sean FR Akron DNF
Men 1 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Zupan, Daniel FR Akron 4:09.76
2 Goulet, Zach SR Akron 4:13.44
3 Bruce, Cameron SO Buffalo 4:14.56
4 Gentile, Nick SR Robert Morri 4:19.01
5 Dickinson, James FR Buffalo 4:21.11
6 Richmond, Jon FR Youngstown S 4:36.71
-- Murphy, Clayton FR Akron DNF
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cochrun, Kyle JR Akron 8:37.08
2 Norris, Trevor SO Akron 8:40.20
3 Gliha, Nick JR Youngstown S 8:41.50
4 Zegarelli, Martin SO Akron x8:49.78
5 Harris, Heath SR Akron x9:21.91
6 Dailey, Kevin FR Robert Morri 9:26.85
7 Molchaney, Michael SR Robert Morri 9:34.87
8 Jones, Darryl JR Robert Morri x9:35.32
9 Sowards, Ryan SO Youngstown S 9:39.64
-- Richmond, Jon FR Youngstown S DNF
Men 60 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 McCune, Alex JR Akron 8.02 1
2 Wray, Jacob JR Buffalo 8.14 1
3 Doherty, Christian FR Buffalo 8.29 1 8.282
4 Morgan, Mike SO Buffalo x8.29 1 8.287
5 Borden, Brandon SO Buffalo x8.44 2
6 Howard, Craig JR Buffalo x8.49 1
7 Johansson, Bjorn SR Akron 8.50 2 8.494
8 Cieslinski, Quentin SO Akron x8.50 1 8.496
9 Enck, Kevin SR Buffalo x8.50 2 8.500
10 Jones, Bryan SR Akron x8.62 2
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Buffalo 'A' 3:22.94
1) Scheving, Tyler SO 2) Reinhardt, Ben FR
3) McCarty, Corey FR 4) Crimmins, Brian SO
2 Akron 'A' 3:30.95
1) Letlow, Dewaylan FR 2) Gray, Brent FR
3) Ohiembor, Michael FR 4) Baldwin, Miles FR
Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Durant, Martel JR Akron 2.12m 6-11.50
2.00 2.04 2.08 2.12 2.16
O O O O XXX
2 Strickland, John JR Buffalo 2.08m 6-09.75
1.95 2.00 2.04 2.08 2.12
O O XO O XXX
3 Reape, Chris JR Buffalo 2.08m 6-09.75
1.95 2.00 2.04 2.08 2.12
O O O XXO XXX
4 Witmyer, Shane JR Robert Morri 1.95m 6-04.75
1.85 1.90 1.95 2.00 2.04
XO P XO P XXX
5 Beard, Kasey FR Akron 1.95m 6-04.75
1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
O O O XO XXO XXX
6 Cieslinski, Quentin SO Akron x1.95m 6-04.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
O XO XO XXO XXX
7 Johansson, Bjorn SR Akron x1.80m 5-10.75
1.75 1.80 1.85
O XXO XXX
8 Baker, Justin FR Robert Morri 1.75m 5-08.75
1.75 1.80
XXO XXX
Men Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 McCune, Alex JR Akron 5.29m 17-04.25
4.99 5.14 5.29 5.44
O O O XXX
2 Barber, Shawn SO Akron 5.29m 17-04.25
4.99 5.14 5.29 5.44
O XO XO XXX
3 Light, Shawn SR Akron x4.99m 16-04.50
4.99 5.14
XO XXX
4 Rowland, Matthew FR Akron x4.84m 15-10.50
4.84 4.99
O XXX
5 Normoyle, Daniel FR Buffalo 4.24m 13-11.00
4.24 4.39
XO XXX
6 Kmonk, Brandon FR Robert Morri 3.74m 12-03.25
3.74 4.04
O XXX
-- Wain, Chantz SR Robert Morri NH
3.74
XXX
-- Howard, Craig JR Buffalo NH
4.99
XXX
-- Hume, Adam JR Buffalo NH
4.84
XXX
Men Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Baptiste, Daryl SR Akron 7.40m 24-03.50
7.40m 7.26m 7.40m 7.16m PASS PASS
2 Tate, De'Vion SO Akron 7.21m 23-08.00
7.09m 7.20m 6.76m FOUL FOUL 7.21m
3 Oduho, Joseph SO Akron x6.99m 22-11.25
6.99m FOUL FOUL 6.86m 6.66m FOUL
4 Ashby, Austin SO Buffalo 6.92m 22-08.50
6.82m 6.92m 6.90m 6.51m 6.70m 6.64m
5 Spann, Darien SR Akron x6.83m 22-05.00
6.50m 6.61m FOUL 6.62m 6.83m FOUL
6 Witmyer, Shane JR Robert Morri 6.77m 22-02.50
6.54m 6.74m FOUL 6.77m FOUL FOUL
7 McCann, Donald JR Buffalo 6.67m 21-10.75
6.46m 6.56m 6.67m FOUL 6.62m FOUL
8 Alfman, Chase FR Akron x6.38m 20-11.25
FOUL FOUL 6.30m FOUL 6.38m 6.01m
9 Enck, Kevin SR Buffalo x6.32m 20-09.00
FOUL 6.32m FOUL 6.22m 6.30m 6.21m
10 Hartill, Alex FR Akron x6.17m 20-03.00
FOUL FOUL 6.17m
11 McCulloh, Kevin SO Youngstown S 5.70m 18-08.50
5.67m 5.64m 5.70m
-- Dundee, Frank FR Youngstown S FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Coats, Miles SR Akron 14.75m 48-04.75
14.45m FOUL 14.75m PASS PASS PASS
2 Ohiembor, Michael FR Akron 14.71m 48-03.25
14.37m FOUL 14.71m 14.41m 13.66m 13.59m
3 Dahlstrand, John JR Akron x14.19m 46-06.75
13.92m FOUL 14.19m FOUL 14.08m 14.03m
4 Cathey, Kaishaun FR Buffalo 13.92m 45-08.00
13.92m FOUL 13.89m FOUL FOUL 13.35m
Men Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Banke, Nicholas SR Akron 17.27m 56-08.00
17.02m 17.00m 17.27m 16.64m 17.06m 17.18m
2 Lyons, Stephen FR Youngstown S 15.93m 52-03.25
13.62m 15.19m 15.38m 15.93m 15.16m 15.12m
3 Chiclowe, Jacob SO Youngstown S 15.74m 51-07.75
15.06m 15.74m 15.06m 15.08m 15.70m 15.69m
4 Mitchell, Stephen SR Robert Morri 15.66m 51-04.50
15.65m 15.24m 15.32m 15.00m 15.49m 15.66m
5 Slane, Casey SO Akron 15.64m 51-03.75
15.37m 15.30m 15.64m FOUL FOUL FOUL
6 Mitman, Robert SO Akron x15.26m 50-00.75
14.45m 14.94m 14.69m 14.55m 15.26m FOUL
7 Vendemia, Eric JR Youngstown S x14.79m 48-06.25
14.72m 14.79m FOUL 14.56m FOUL FOUL
8 Corbitt, Jayden FR Youngstown S x13.83m 45-04.50
FOUL 13.43m FOUL 13.83m 13.65m 13.54m
9 Jones, Bryan SR Akron x13.57m 44-06.25
13.19m PASS PASS FOUL 13.57m FOUL
10 Enck, Kevin SR Buffalo 12.20m 40-00.50
11.80m 11.66m 12.20m
11 Morgan, Mike SO Buffalo 11.77m 38-07.50
11.77m PASS PASS
Men Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Shull, Zachary SO Akron 18.65m 61-02.25
18.16m 17.94m FOUL 17.53m 18.65m 17.78m
2 Banke, Nicholas SR Akron 18.57m 60-11.25
FOUL 17.64m 17.80m 15.50m 18.33m 18.57m
3 Mitchell, Stephen SR Robert Morri 17.36m 56-11.50
16.72m 17.36m FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Mitman, Robert SO Akron x15.85m 52-00.00
14.14m 15.84m 15.77m 15.57m 15.74m 15.85m
5 Vendemia, Eric JR Youngstown S 13.97m 45-10.00
12.67m 12.81m 13.39m FOUL 12.72m 13.97m
6 Corbitt, Jayden FR Youngstown S 12.18m 39-11.50
11.67m 12.05m 11.73m FOUL 12.18m FOUL
Like·Comment·Share·E-mail·26586 views
|